Ehli Forum - Blogculara Özel Blog Forumu

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - ozanbaser

Sayfa: [1] 2
1
Ehliblog'da dahil olmak üzere, birçok blogger blogunda bugün itibariyle thumbnailler 72x72 ebatına dönüştü. Haliyle anasayfa tasarımları da birbirine girdi. Sorunun kaynağı, bloggerın thumbnail adreslerinde yaptığı değişiklik. Eskiden
Kod: [Seç]
https://2.bp.blogspot.com/-fifh8MHJqKQ/WLXain6RvOI/AAAAAAAAAjw/RbjBxJ0qca0jf6HtTFyvu9RSbb-zjUX4QCLcB[b]/s72-c/[/b]yeni-bataryalar-kac-saat-sarjda-kalmali.jpg şeklinde olan thumbnail adresleri bu güncelleme ile birlikte,
Kod: [Seç]
https://2.bp.blogspot.com/-fifh8MHJqKQ/WLXain6RvOI/AAAAAAAAAjw/RbjBxJ0qca0jf6HtTFyvu9RSbb-zjUX4QCLcB[b]/s72-c-k-no/[/b]yeni-bataryalar-kac-saat-sarjda-kalmali.jpg
şekline dönüştürülmüş durumda. Bu da blogger blogların thumbnail problemi yaşamasına neden oldu. Çözümü oldukça basit. Temanızda muhtemelen jquery ile bir müdahalede bulunuyorsunuz ve yine muhtemelen
Kod: [Seç]
$(document).ready(function(){
          $('.post .post_images img').each(function(){
            this.src = this.src.replace('/s72-c/', '/s655/');
          });
        });
şeklinde bir kodunuz var. Bu kodu aşağıdaki kodla değiştirirseniz, sorununuz çözülecektir.

Kod: [Seç]
$(document).ready(function(){
          $('.post .post_images img').each(function(){
            this.src = this.src.replace('/s72-c/', '/s655/');
            this.src = this.src.replace('/s72-c-k-no/', '/s655/');
          });
        });

Hadi geçmiş olsun :)

2
Link Kaynakları / Dmoz Kapanıyor...
« : Mart 01, 2017, 09:32:01 ÖS »
Yılların dizin projesi, internetin en büyük ve en köklü dizin sitelerinden biri olan DMOZ kapanma kararı almış. 1998 yılında açılan büyük dizin projesi, geçirdiği çeşitli evrimler sonucunda DMOZ olarak günümüze kadar ulaşmayı başarmıştı. Bu kadar uzun zaman internetin en büyük link ağacı olan DMOZ'un kapanmasına şahsen çok üzülsem de, her ürünün bir yaşam süresi olduğunu biliyorum.

Ne yapalım: Yerini daha iyi projelerin alabilmesi için eskilerin kaybolması gerek. :)

3
Blocgu / TAŞINDI: Sosyal Vagon
« : Ocak 15, 2017, 01:16:56 ÖS »
Bu konu yanlış bölümde olduğu için taşınmıştır.

4
Yandex / Yandex'ten hızlı ziyaretçi almanın püf noktası
« : Ocak 01, 2017, 10:16:40 ÖS »
Yandex, yaptığı reklam atakları sayesinde Türkiye'deki operasyonlarını ve kullanıcı sayısını son derece hızlı büyüten bir arama motoru. Arkasındaki Cern'e destek olarak da kullanıma açtıkları yapay zeka algoritması sayesinde, yapılan her aramada sonuçlarını biraz daha iyileştiren bir yapısı var. Peki bu arama motorunun sonuçlarından nasıl daha verimli faydalanabiliriz? Yandex'ten hızlı ziyaretçi almanın püf noktası nedir?

Yandex algoritmasında, şimdilik geçerli olan ve birçok blogcuya fark etmedikleri bir ziyaretçi kaynağı oluşturan bir nokta var: Güncellik.

Diyelim ki; blogger olmakla ilgili bir yazı yazdınız. Bu yazı Yandex tarafından indexlendiğinde bazı zamanlarda, bir süre boyunca, "en taze sonuç" olarak üst sıralarda yer alıyor. Böylece, siz hiç farkına varmadan yeni bir ziyaretçi kitlesiyle tanışmış oluyorsunuz.

Peki sürekli olarak içerik güncellemek Yandex'ten ziyaretçi devamlılığını sağlıyor mu? Elbette hayır, takdir edersiniz ki; sizinle birlikte onlarca-binlerce kullanıcı da internette bir yerlerde içerik üretmeye devam ediyor. Haliyle, sizin alanınızda en güncel her zaman siz olamazsınız :)

Yine de eğer bir süredir güncelleme almayan bir anahtar kelime grubunu bulursanız, denemeye ve yepyeni ziyaretçilerle tanışmaya değer :)

5

Bilindiği üzere, Adsense reklamlarını kullanan yayıncıların bu reklamlara tıklamasına izin vermiyor. Peki, kendi Adsense reklamlarınıza tıklarsanız ne olacak? Açıkçası, bu çok sorulan bir soru. "Kendi adsense reklamlarıma tıkladım" şeklinde yoğun bir Google araması var. Bu konuda Adsense, sizi biraz rahatlatacak bir açıklama yapıyor.

Adsense yardım sayfalarında kendi reklamına tıklama konusunda ayrı bir başlık açıyor ve diyor ki:
Alıntı
Yayıncıların herhangi bir nedenle kendi reklamlarını tıklamalarına izin verilmemekle birlikte, yanlışlıkla tıklama yapılabileceğini anlıyoruz. Bu nedenle, kendi reklamlarınızı her tıklayışınızda bizimle iletişim kurmanız gerekmez. Geçerli olduğunu düşündüğümüz tüm tıklamalar ve gösterimlerin hesabınıza gerektiği gibi yansıtıldığından emin olabilirsiniz.

Elbette Adsense kendi reklamlarınıza tıklayabileceğiniz anlamına gelen bir iziin vermiş değil. Bu konuda bir başka sayfada yapmış olduğu şu uyarıyı da buraya alıntılamak gerek:
Alıntı
Geçersiz tıklama etkinliği, bir reklamverenin maliyetlerini veya bir yayıncının kazançlarını yapay bir şekilde yükseltebilecek her türlü tıklama veya gösterimden oluşur. Geçersiz etkinlik, bilerek oluşturulan sahte trafik ve yanı sıra yanlışlıkla yapılan tıklamalardır.

Bu tür etkinlikler şunları içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Kendi sitelerini tıklayan yayıncılar tarafından oluşturulan tıklamalar ve gösterimler
 • Bir veya daha fazla kullanıcı tarafından oluşturulan yinelenen reklam tıklamaları ve gösterimleri
 • Yayıncıların kendi reklamlarının tıklanmasını teşvik etmesi (örnekler arasında kullanıcıları reklamları tıklamaya teşvik eden dil kullanımı, çok sayıda yanlışlıkla tıklamaya neden olabilen reklam uygulamaları vb. olabilir)
 • Otomatik tıklama araçları ya da trafik kaynakları, robotlar veya diğer aldatıcı yazılımlar.

Peki ben neden bu başlığı açtım? Elbette az önce ben de bu yanlışlığı yaptım. Aklıma gelince de hızlıca bu konuyu forum üyeleriyle paylaşayım istedim. Sonuç olarak, Adsense'de kendi reklamlarınıza tıklamanız kesinlikle yasak ancak Adsense yazılımları sürekliliği ve yanlışlığı ayırabilecek durumda. Bu yüzden kendi Adsense reklamlarınıza yanlışlıkla tıklarsanız, bildirim yapmanız gerekmediğini bilmenizde yarar var :)

6
Blogger / Blogunuzun İçerikleri Çalınmasın! [Blogger İpucu]
« : Ağustos 28, 2016, 10:49:03 ÖS »
Geçen gün gelen bir mailde, bir arkadaş;

Alıntı
http://www.ehliblog.com/atom.xml?redirect=false&start-index=1&max-results=2500 bu verdiğim linkte sitenizde paylaştığınız şeyler var. Bu yazıları metin belgesinde sad++.xml olarak kaydederseniz ve bloggerde herhangi bir siteye içeri aktarırsanız; sizin sitenizin tüm yayınları o sitede de gözükür. Bende sizin gibi siteme çok emek göstermekteyim bu çalma olayının çözümü var mıdır ?

Soru yerinde bir soru. Yazdıklarınızın başka sitelerde de yayınlanması, gerçekten sinir bozucu bir durum. Bir tedbir almak gerek. Tedbir almadığımız zaman, hem emeklerimiz kopyalanacak, hem de kaldırmak için bir sürü uğraş vereceğiz. Peki, bu linkten yazıların kopyalanmasını nasıl engelleyebiliriz?

Öncelikle, bu linkin yayınlanmasının önüne geçemeyiz. Blogger tarafından sunulan bir dosya biçimi bu. Haliyle tamamen kaldırmak mümkün değil. Ancak kopya içerik oluşturulabilmesini engelleyebiliriz. Şimdi nasıl yapılacağına geliyorum...

Önce blogger panelinize gidin.
Ayarlar ve diğer ayarlar adımına gidin.
Blog içerik takibine izin ver seçeneğini, "Atlama Aralığına Kadar" seçeneğini işaretleyin.
İlgili ayarı yaptıktan sonra kaydedin.

Böylece blogunuzda yayınladığınız yazılar, atlama aralığına kadar olan kısmıyla gözükecek. Haliyle sitenizden alıntı olarak görünecek ve arama motorunda çıksa bile sitenize zararı minimum olacak.

İlave olarak:
 • Blogunuzun indeks hızını artırmaya çalışmanız
 • Yazılarınızın atlama aralığına kadar olan kısma blogunuzdan başka bir yazının linkini vermeniz
 • Yazılarınızın daha üst sıralarda çıkması için, genel seo çalışmalarına özen göstermeniz
 • Mümkün olduğunca özgün yazarak pozitif SEO puanı toplamaya çalışmanız
yerinde olacaktır. :)

7
Merhabalar,

Bugün tanıtım yazılarından bahsedeceğim. Özellikle forumlarda tanıtımlarını yayınlatmak isteyen arkadaşların mutlaka okuması gerek. Kısa ve öz yazmaya çalışacağım, sorular ve gelen yorumlarla konuyu canlandırır ve genişletiriz. Forumlarda blogunuzu tanıtmak üzere harekete geçtiğinizde:

 • Konunuzun düzgün bir imla ile yazıldığından emin olun.
 • Anahtar kelimelerinize ve anlatmak istediklerinize dikkat edin.
 • Google'ın ve diğer arama motorlarının zeki algoritmalar kullandığını unutmayın.
 • Sadece "benim blogum da bu, hadi gelin" tarzı içerikler oluşturmayın. Bunun size pozitif etkisi çok sınırlı olacaktır.
 • Yazınız bir fikir etrafında odaklanmış olsun. Sadece blogunuzun reklamını yapmaya çalışmak, ters tepebilir.
 • Tanıtım yazısının nasıl hazırlanması gerektiğiyle alakalı Ehliblog'daki http://www.ehliblog.com/2015/09/tanitim-yazisi-nasil-yazilir.html adresli yazıyı ve SEO uyumlu makale yazma rehberindeki bilgileri kullanarak http://www.ehliblog.com/2013/04/seo-uyumlu-makale.html kendiniz için SEO uyumlu bir tanıtım yazısı hazırlayın! Böylece hem ziyaretçi çekebilir hem de arama motorları bakımından maksimum faydayı sağlayabilirsiniz.

Devamı gelecek :) Siz de fikirlerinizle konuya katkıda bulunabilir ve kaliteli bilgiyi birlikte oluşturabiliriz. :)

8
Adsense / Adsense Kazanç Artırma Yöntemleri
« : Temmuz 29, 2016, 11:21:47 ÖS »
Adsense kazançları birçok blogcu için önem arz ediyor. Daha önce deneyip, müsbet sonuç aldığımız yöntemleri bu konu altında paylaşabiliriz. :)

Benim denemenizi tavsiye ettiğim yollar şu şekilde:
 • Ziyaretçi sayınızı artırmak ve bu artışı sağlamak için uygulayacağınız doğal yöntemler. (SEO ve SMO gibi)
 • Reklam yerleşimi çalışmaları/denemeleri: Farklı reklam yerleşimleri ziyaretçilerin reklam körlüğüne uğramalarını engeller. Hem de en çok tık alacağınız alanı daha rahat keşfedebilirsiniz.
 • TBM yükseltecek çalışmalar: Özellikle oluşturacağınız yeni içerikleri TBM faktörünü göz önüne alarak hazırlamanız Adsense gelirlerinizde bir artışa yol açacaktır.
 • İlginç bir tezim var: Blogunuzdaki yorumlara yanıt yazmak da blogunuzdan elde edeceğiniz Adsense gelirini artırabilir. Özellikle soru olarak iletilen yorumlara cevap vermek, konuyla ilişkili başka konulardaki aramalarda da görünmenizi sağlayacağından, hem ziyaretçi sayınıza hem de Adsense gelirlerinize pozitif katkı sağlayacaktır.

Bunların dışında daha kapsamlı olarak Adsense gelir artışıyla alakalı, 2015 yılında Poyraz Hocam tarafından kaleme alınan şöyle bir yazı da var: http://www.ehliblog.com/2015/08/adsense-para-kazanma.html

Sizin fikirleriniz neler? Adsense gelir artışı sağlamak için ne tür çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz? :)

9
Forum Oyunları / Bir Üstteki Üyenin Blogundan İlginç Bir Kelime
« : Temmuz 29, 2016, 11:11:22 ÖS »
İlk forum oyunu benden olsun. Aynı zamanda bir dayanışma da sağlamış oluruz. :)

Oyun şu şekilde: Bir önceki mesajı yazan üyenin bloguna giriyoruz ve ilginç bir kelime bulup paylaşıyoruz.

Bulduğumuz kelime hangi yazıda geçiyorsa, o yazının linkini de paylaşıyoruz tabi ki :)


10
Duyurular / EhliForum Moderatörlerini Arıyor
« : Temmuz 18, 2016, 11:05:09 ÖS »
Merhabalar dostlar,

Malumunuz kısıtlı bir alanda yayın yapan küçük bir forumuz. O yüzden forumumuza çok fazla yönetici almak ihtiyacımız olacağını sanmıyorum. Ama yine de gelen talebe göre, sayıyı birlikte belirleyebiliriz. Hangi alanda yöneticilik yapmak isterseniz; belirtmeniz halinde yetkilendirmeleri gerçekleştirebiliriz. :)

Sayfa: [1] 2