Ehli Forum - Blogculara Özel Blog Forumu

Yanlışlıkla Kendi Adsense Reklamıma Tıkladım, Şimdi Ne Olacak?

ozanbaser

• 74
  • +6/-2
  • Ehliblog.com
    • Profili Görüntüle
    • Ehliblog

Bilindiği üzere, Adsense reklamlarını kullanan yayıncıların bu reklamlara tıklamasına izin vermiyor. Peki, kendi Adsense reklamlarınıza tıklarsanız ne olacak? Açıkçası, bu çok sorulan bir soru. "Kendi adsense reklamlarıma tıkladım" şeklinde yoğun bir Google araması var. Bu konuda Adsense, sizi biraz rahatlatacak bir açıklama yapıyor.

Adsense yardım sayfalarında kendi reklamına tıklama konusunda ayrı bir başlık açıyor ve diyor ki:
Alıntı
Yayıncıların herhangi bir nedenle kendi reklamlarını tıklamalarına izin verilmemekle birlikte, yanlışlıkla tıklama yapılabileceğini anlıyoruz. Bu nedenle, kendi reklamlarınızı her tıklayışınızda bizimle iletişim kurmanız gerekmez. Geçerli olduğunu düşündüğümüz tüm tıklamalar ve gösterimlerin hesabınıza gerektiği gibi yansıtıldığından emin olabilirsiniz.

Elbette Adsense kendi reklamlarınıza tıklayabileceğiniz anlamına gelen bir iziin vermiş değil. Bu konuda bir başka sayfada yapmış olduğu şu uyarıyı da buraya alıntılamak gerek:
Alıntı
Geçersiz tıklama etkinliği, bir reklamverenin maliyetlerini veya bir yayıncının kazançlarını yapay bir şekilde yükseltebilecek her türlü tıklama veya gösterimden oluşur. Geçersiz etkinlik, bilerek oluşturulan sahte trafik ve yanı sıra yanlışlıkla yapılan tıklamalardır.

Bu tür etkinlikler şunları içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

• Kendi sitelerini tıklayan yayıncılar tarafından oluşturulan tıklamalar ve gösterimler
  • Bir veya daha fazla kullanıcı tarafından oluşturulan yinelenen reklam tıklamaları ve gösterimleri
  • Yayıncıların kendi reklamlarının tıklanmasını teşvik etmesi (örnekler arasında kullanıcıları reklamları tıklamaya teşvik eden dil kullanımı, çok sayıda yanlışlıkla tıklamaya neden olabilen reklam uygulamaları vb. olabilir)
  • Otomatik tıklama araçları ya da trafik kaynakları, robotlar veya diğer aldatıcı yazılımlar.

Peki ben neden bu başlığı açtım? Elbette az önce ben de bu yanlışlığı yaptım. Aklıma gelince de hızlıca bu konuyu forum üyeleriyle paylaşayım istedim. Sonuç olarak, Adsense'de kendi reklamlarınıza tıklamanız kesinlikle yasak ancak Adsense yazılımları sürekliliği ve yanlışlığı ayırabilecek durumda. Bu yüzden kendi Adsense reklamlarınıza yanlışlıkla tıklarsanız, bildirim yapmanız gerekmediğini bilmenizde yarar var :)

Ehliblog'dan, Ehliforum... :)