Ehli Forum - Blogculara Özel Blog Forumu

Domain Düşme Süresi Üzerine

onkitap

• *
  • 19
  • +2/-0
  • Ehliforum Üyesi
    • Profili Görüntüle
    • Onkitap
Domain Düşme Süresi Üzerine
« : Ağustos 03, 2016, 06:53:34 ÖS »
Merhabalar,

Uygun bir yer bulamadığım için buraya açıyorum konumu, kusura bakmasın yöneticiler. :)

Bugün şöyle parlak bir domain fikri geçti aklımdan, baktım .net uzantısı boş. Güzel. .com uzantısının da Whois bilgisine baktım. Aynen şunlar yazıyor:

Alıntı
Kayıt tarihi   21.5.2012
Güncelleme   31.7.2016
Bitiş Tarihi   21.5.2016
Kalan Gün   -75
Domain Yaşı   4

Bu domain ne zaman düşecek, ne zaman alınabilir hale gelecek? Bunları merak ediyorum.
Vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: Ağustos 03, 2016, 11:51:52 ÖS Gönderen: onkitap »

ozanbaser

• 74
  • +6/-2
  • Ehliblog.com
    • Profili Görüntüle
    • Ehliblog
Ynt: Şu Alan Adı Ne Zaman Alınabilir?
« Yanıtla #1 : Ağustos 03, 2016, 10:32:25 ÖS »
Merhabalar,

Uygun bir yer bulamadığım için buraya açıyorum konumu, kusura bakmasın yöneticiler. :)

Bugün şöyle parlak bir domain fikri geçti aklımdan, baktım .net uzantısı boş. Güzel. .com uzantısının da Whois bilgisine baktım. Aynen şunlar yazıyor:

Alıntı
Kayıt tarihi   21.5.2012
Güncelleme   31.7.2016
Bitiş Tarihi   21.5.2016
Kalan Gün   -75
Domain Yaşı   4

Bu domain ne zaman düşecek, ne zaman alınabilir hale gelecek? Bunları merak ediyorum.

Estağfurullah, gözümden kaçmış böyle bir bölüm açmamışım hiç :) Açtım ve konuyu taşıdım.

Domainlerin düşme süreci -hafızam beni yanıltmıyorsa- şöyle işliyor:
1- Domain süresi biter.
2- Domain sahibine 45 günlük uzatma süresi tanınır.
3- 30 günlük pahalı yenileme süresi tanınır. (169 dolardı galiba)
4- 5 günlük silinme sürecine girer.
5- Domain boşa düşer ve herkes tarafından alınabilir.

Süreç konusunda yanlışlığım varsa, uyarılması durumunda düzeltebilirim. (Yine tekrarlayım: Hafızam beni yanıltmıyorsa; 80 günde domain tamamen düşer. 5 gün kalmış gibi duruyor :) )
Ehliblog'dan, Ehliforum... :)

onkitap

• *
  • 19
  • +2/-0
  • Ehliforum Üyesi
    • Profili Görüntüle
    • Onkitap
« Yanıtla #2 : Ağustos 03, 2016, 11:50:37 ÖS »
Merhabalar,

Alıntı
Kayıt tarihi   21.5.2012
Güncelleme   31.7.2016
Bitiş Tarihi   21.5.2016
Kalan Gün   -75
Domain Yaşı   4

Estağfurullah, gözümden kaçmış böyle bir bölüm açmamışım hiç :) Açtım ve konuyu taşıdım.

1- Domain süresi biter.

Süreç konusunda yanlışlığım varsa, uyarılması durumunda düzeltebilirim. (Yine tekrarlayım: Hafızam beni yanıltmıyorsa; 80 günde domain tamamen düşer. 5 gün kalmış gibi duruyor :) )

Natro'dan bakınca hangi gün düşeceği dahi görünüyormuş. Daha sonra fark ettim ben de.
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim, eğer tanınan süreyi aşınca o kadar çok ücret talep ediyorlarsa domain sahibi kesinlikle yenileyemez. Bu durumda da bana kalır gibi. Şayet bana kalırsa domain, benden çok çekeceğiniz var. :)

Ayrıca bir şey daha soracağım, Backorder yapınca domain yaşı silinmiyormuş. Yani öyle okudum. Domain 5 yıllık. Bu alanda hiç bu kadar jenerik ve bu kadar yaşlı bir domain yok. Sizce SEO açısında backorder yapmaya gerek var mı? Yoksa düşünce mi satın almalıyım?
Not: Düşecek domain daha önce hiç kullanılmamış. Buna da yorumunuzu merak ediyorum, SEO için fark eder mi?

ozanbaser

• 74
  • +6/-2
  • Ehliblog.com
    • Profili Görüntüle
    • Ehliblog
« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2016, 12:58:50 ÖÖ »
Merhabalar,

Alıntı
Kayıt tarihi   21.5.2012
Güncelleme   31.7.2016
Bitiş Tarihi   21.5.2016
Kalan Gün   -75
Domain Yaşı   4

1- Domain süresi biter.

Natro'dan bakınca hangi gün düşeceği dahi görünüyormuş. Daha sonra fark ettim ben de.
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim, eğer tanınan süreyi aşınca o kadar çok ücret talep ediyorlarsa domain sahibi kesinlikle yenileyemez. Bu durumda da bana kalır gibi. Şayet bana kalırsa domain, benden çok çekeceğiniz var. :)

Ayrıca bir şey daha soracağım, Backorder yapınca domain yaşı silinmiyormuş. Yani öyle okudum. Domain 5 yıllık. Bu alanda hiç bu kadar jenerik ve bu kadar yaşlı bir domain yok. Sizce SEO açısında backorder yapmaya gerek var mı? Yoksa düşünce mi satın almalıyım?
Not: Düşecek domain daha önce hiç kullanılmamış. Buna da yorumunuzu merak ediyorum, SEO için fark eder mi?

Elbette fark eder, domainin yaşlısı makbul. Şöyle düşünün. Altın satın alacaksınız ve yıllardır aynı yerde olduğunu bildiğiniz bir kuyumcu var. Bir de yeni açılmış ve şehirde kimsenin tanımadığı bir kuyumcu var. Hangisinden alırsınız? Google'da tıpkı sizin gibi düşünüyor internetteki spamla savaşında. "10 yıllık sitenin mi spam yapma ihtimali var? Yoksa 1 günlük sitenin mi?" bu soruya vereceğiniz yanıt, sorunuzun da yanıtı :)

ozanbaser

• 74
  • +6/-2
  • Ehliblog.com
    • Profili Görüntüle
    • Ehliblog
Ynt: Domain Düşme Süresi Üzerine
« Yanıtla #4 : Ağustos 13, 2016, 01:08:56 ÖÖ »
Alabildiniz mi domaini, düştü mü, backorder yapabildiniz mi?